Koduleht ajutiselt suletud

Kodulehe avamiseks palun võtke ühendust Elitec’i klienditoega või saatke meile kiri

• telefon: (+372) 65 65 64 6
• info[at]elitec.ee

Web site is temporarily not available

To activate website please contact the Elitec costomer service or send us a message

• phone: (+372) 65 65 64 6
• info[at]elitec.ee

Login
Istutamis koht

Cypripediumid on eriti dekoratiivsed, kui istutada koos hostade või sõnajalgadega.
Nad eelistavad pool varju.
Võivad kasvada ka hoone põhjaküljel. 
Palume olla kindlad, et ümbritsevad vanemad taimed ei võta nende kasvualal võimust.
Cypripediumid ei talu kiiresti kasvavaid taimi ega puujuuri  oma naabruses, see põhjustab taimedel võitlust toitainete eest.

 
 
Kliima
 
Cypripediumite hübriide on võimalik kasvatada kõikidel aladel kus temperatuur ei ole pidevalt üle 30°C  suvel ning püsib alla +5°C talvel 2-3 kuud. Temperatuurid alla -20°C ei ole probleemiks, kui on olemas piisav lumekate. Taimed ei vaja eraldiseisvat katmist talveks ( nagu kuuseoksad, kangas jne) - nad on täiesti külma kindlad.

Istutus ala ettevalmistus
 
Poolvari, ei tohi saada otsest keskpäevast päikest. Väga sobilik ala on ka hoone põhjakülg. Enamus cypripediume on metsamaa taimed ja seega eelistavad jahedaid alasi ,mis ei kuiva liiga kiiresti ega muutu suvel liiga kuumaks. Alad, kus edukalt kasvavad sõnajalad on eelistatud.


Pinnas          

Põhimõtteliselt kasvavad Cypripediumid hästi kõigis aia muldades. Nad eelistavad hästi õhulisi muredaid muldasid ( 10cm/ 10cm südavus) ja keskmist niiskust.  Liigniisked ja rasked mullad peaksid olema segatud mineraalse materjaliga nagu näiteks purustatud savi klibu või lavakivi.  Kui istutus ala on liigniiske , tuleks teha dreneeriv kiht.  Liivasel pinnasel, mis kuivab liiga kiiresti, on soovitatav tõsta pinnase niiskuse omastamist segadest pinnasesse perliiti, keramsiiti või  Isolite®. Pinnase katmine pöögi lehtede või okaspuu okastega on väga efektiivne, et tõsta pinnase niiskust ja parandada struktuuri. Cypripediumid ei vaja talvist lisa katmist!

Istutamine

Sügis on parim aeg istutamiseks. Laota juured pindmisesse mullakihti kuni 10cm sügavusele, risoom aseta 2-3 cm pinnase alla, kasvu pungad ülespoole. Täida substraadiga, ilma kokku pressimata ning kasta põhjalikult. 
Vaata kindlasti ka  õppe videot istutamise kohta .


Taime kasvatamine

Muld ei tohiks kunagi lõplikult läbi kuivada, seetõttu tuleb kuivadel suvedel ettevaatlikult lisaks kasta.  Väetage oma taimi regulaarselt kevadel, see on vajalik, et saavutada tugevad kasvud. Väetamiseks on sobilik iga granuleeritud aianduspoes müüdav väetis, parimad on pikaajaliselt imenduvad väetised. Pärast õitsemist on taime toitainete vajadus väike, kuid kasvuperioodi alguses väga suur. Lehe värvus on siinkohal parim indikaator, lehed peaksid alati olema erk rohelised. Kollakas-roheline värvus viitab toitainete puudusele või liigsele päikese valgusele. Komposti muld ei ole soovitatav. Orhidee väetised ei sisalda piisavalt toitaineid. Kasvud närbuvad sügisel ning need tuleb eemaldada diagonaalselt tõmmates pinnasest välja või lõigates tagasi.

Kasvutsükkel

Cypripediumid erinevad kasvuviisi poolest teistest taimedest. Nende uus kasv ei kasva aastaringselt, vaid on juba moodustunud kasvutsükli alguseks. Konkreetse aasta kasvutingimused määravad ära uue kasvu suuruse ning ka selle kas ta õitseb järgmisel aastal. Suve jooksul moodustab taim uue kasvupunga ning juured järgnevaks aastaks. Head kasvutingimused on sel perioodil eriti tähtsad!

Info on tõlgitud cypripediumite aretaja kodulehelt:


Tõlkija Merit A